Ağ güvenliği için özel yazılım gerekli midir? Sorusuna cevap vermeye başlarsak öncelikle sitem ve ağlar özel yazılım olarak da olmayarak da korunabilir. Ağın işletim sistemi Windows 8 veya daha üstü ise özel yazılım gerekmez fakat ağın işletim sistemi Windows 8 den düşük ise mutlaka özel bir yazılım kullanılmalıdır. Tabi Windows 8 in üstündeki işletim sistemlerinde özel yazılım kullanılması daha sağlıklıdır fakat ağınızda çok önemli dosyalar tutmuyorsanız Windows 8 in üstündeki işletim sistemlerinde özel yazılıma ihtiyacınız yoktur.

Özel Yazılım Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle eğer ağınızın güvenliği için özel yazılım istiyorsanız kesinlikle doğru bir karar vermişsiniz demektir çünkü herhangi bir virüs tüm dosyalarınızı tehlikeye sokabilir. Öncelikle yazılım seçimini ağınızın özelliklerine ve kendi bütçenize göre seçmelisiniz. Çünkü özel yazılım alırken mutlaka lisanslı ve orijinal ürünler almalısınız aksi takdirde özel yazılımın ağınıza bir faydası olmaz.

Özel yazılım satın alırken satın aldığınız sitenin SSL yani güvenli alışveriş belgesinin olduğundan emin olun bu güvenli alışveriş belgesi tarayıcınızda sitenin linkinin bulunduğu kısımda yeşil bir şekilde görülür. Sahte veya hiç bilmediğiniz sitelerden kesinlikle özel yazılım satın almayınız veya bilen birine danışarak satın alınız.

Özel Yazılım Almadan Ağ Güvenliğini Sağlamak

Özel yazılım olmadan ağ güvenliğini sağlamak isteyenler mutlaka ağın işletim sisteminin Windows 8 ve daha üstü olduğunu kontrol etsinler aksi takdirde bu metotlar işe yaramayabilir. İlk önce ağınıza bir virüs bulaştığında ağınızdan Bit Defender size bir uyarı gösterir virüs temizlensin mi diye fakat virüs zarar verici düzeyde ise Bit Defender otomatik olarak virüslü dosyayı karantina altına alır ve size virüsü karantina altına aldığına dair bir bildirim gönderir. Eğer böyle bir bildirim almıyor iseniz Windows Bit Defender programını çalıştırarak haftalık olarak ağınızı virüs taramasından geçirmelisiniz.