ceviz lekesiSonbaharın gelmesi ile, taze cevizin mevsimi başlar. Cevizin bu yeşil durumunu sevenler; lezzetine karşı koyamazken, cevizden bulaşan lekelere de deva ararlar. Taze cevizin yeşil kabuğunda tespit edilen sıvı öylesine tesirlidir ki ellerimizde, giysilerimizde ya da eşyalarımızda derinlemesine lekeler bırakabilir. Günlerce çıkmayan bu lekeler yüzünden, eşyalarımızı çöpe atamayacağımız veya taze ceviz yemekten vazgeçemeyeceğimize göre, süratli netice veren leke temizleme tekniklerini öğrenmekte yarar var. Bu noktadan hareketle sizler için ceviz leneti çıkarmada en verimli programları ve ipuçlarını yazdık.

Taze Ceviz Zamanı

Gıda sayısal değeri yönünden onlarca yararı tespit edilen ceviz; cevizgiller familyasından Juglans türinden tek tüysü yaprakları karşılıklı dizilmiş ve aRomatik kokulu bir ağaç türüdür. Kış mevsiminde yapraklarını döken ağaç, yaz sonuna doğru, sonbahar ilk haftalarında, ilk üretimini yapar. Olgunlaşan büyük çekirdekli sulu meyvenin içerisinde İki seksiyone ayrılmış olan cevizin tohum alanı vardır. Cevizin bu yaş durumu toplanıp, taze taze yenilirken kırma ve ezme prosedürü yapılır. Bu nedenle dış kabuğun kırılmasıyla sıçrayan sular; ellerde, giysilerde ve eşyalarda lekeler bırakır. Hatta sonbaharda ceviz hasisminde çalışan işçiler günlerce ellerinde kararmış kurumuş olan lekeleri çıkarmaya çalışırlar. Burada en mühim nokta; taze ceviz yerken leke oluştuğu anda anında yıkanması lüzumluliğidir. Ceviz lekesi de her zor lekede bulunduğu gibi, kurudukça hijyenik hale getirilmesi güç hale gelmektedir.

Lekeden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Ceviz lenetden uzak durmak zor olsa da küçük tefek tedbirler alınarak, leke bulaşmasının önüne büyük oranda geçebilirsiniz. Mesela; ceviz kırarken veya cevizin içini menfaatirken elinize kesinlikle ince ve yumUşak bir eldiven takmalısınız. Ayrıcana giyeceğiniz bir önlük ya da eski kıyafetleriniz de sizi lekelerden koruyacaktır.
Ceviz Lenetin Temizliği
Ele Bulaşan Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar

Taze ceviz toplarken bulaşan lekeler yüzünden insanlar genellikle ceviz ağacına yaklaşmaya çekinir. Hâlbuki yukarı yazdığımız kolay tedbirlerle bu problemin önüne geçmek mümkün olabilir. Ancak diyelim tedbir alamisminiz ve ellerinizde kurumuş, koyulaşmış ceviz lekeleri oluştu. Ne yapılmalı? Bu halde akla ilk gelen alternatiflerden biri sirkedir. Öncelik ile İki bardak suyun içine İki kaşık sirke dökün ve karıştırın. Daha sonra  elinizi bu formülün içine sokun ve bir müddet bekletin. Sirkeli su, lekelerin halledilmesini sağlayacaktır. Daha sonra  ellerinizi bol sabunlu ılık suda yine yıkayınız. Sirkeli programlamayı pamukla da yapılabilirsiniz. Pamuğa bir oran sirke dökerek, ellerinizdeki lekeleri siliniz.

Eğer elinizdeki lekeler fazladan kurumuş ve cildinizde derinlere ulaşmışsa, sirkeli su işe yaramayabilir. Bu halde ellerinizi evvel balçık ve kil ile yıkamanız, daha sonra sirkeli su prosedürünü yapmanız gereklidir. Kil ve balçık yardımıyla lekeler yumuşayacaktır.

Elimizden ceviz leneti çıkarmanın bir başka yolu da limondan yararlanmaktır. Önce ellerinizi ılık ve nitelikli bir sabunla iyice yıkayınız. Ardındanlekelerinize limonu, suyla karıştırmadan; ister bir kaba suyunu sıkarak veya doğrudansürünüz. Limonun bünyesindeki asitler, ceviz lekelerini biraz biraz açmaya yardım edecektir. Lekeler tamamıyla kaybedilena kadar bu prosedürü yinelayabilirsiniz. Daha sonra  sıra zeytinyağıyla ellerinizi hafif masaj yapar gibi ovalamaya geliyor. Bu adımda cildiniz hem nemlenir hatta lekelerden arınmanın son adımı da sonuçlanmış olur. Ve en sonellerinizi tekrardan ılık su, sabunla yıkayınız. Eğer cildiniz çok kuruysa, bu programın limon bölümünü eleyebilirsiniz. Zeytinyağı ile ellerinize birkaç defa masaj yaparak da netice alabilirsiniz.

Hem de taze cevizin ellerde bıraktığı lekeleri çıkarmanın bir diğer yolu ise ispirtodur. Eller evvel ılık suyla yıkanır, prosedüre hazır duruma getirilir. Ardındanispirtoya batırılmış pamuk ile silinir. Ilık suyla duruladıktan sonra aynı prosedür tekrardan yinelanır. Bu biçimde lekelerden kurtuluncaya kadar bu program yapılır. Lütfen ispirtonun tehlikeli bir madde bulunduğunu unutmamalısınızız ve şayet başka teknikler bir netice vermediyse, ilgili bir biçimde kullanınız.
Giysilerimize Bulaşan Ceviz Lekesi

Maalesef taze cevizle haşır neşir olup giysilerimizi güvenliğini sağlamak pek olası değildir. Bu lekelerle baş etmek için uygulayabileceğiniz detaylı teknikler bulunmaktadır.

İlk adımda giysinizi soğuk suda durulayınız. Durulamanın sonrası giysinizde tespit edilen lekeli bölgeye İki veya 3 çay kaşığı kadar tesirli bir bulaşık deterjanı sürünüz. Hemen arkasından üstüne dört damla sirke ekleyiniz. Her İki malzemeyi de eşit biçimde yedirerek lekeli bölgenin üstünde iyice ovalayınız. Giysinizin yıpranma riski yoksa lekeyi sert bir malzemeyle kazıyarak da silebilirsiniz. Yeterince temizlediğinizden emin olduktan sonra lekenin üstüne kâğıt havlu koyarak beş ya da 10 dakika bekleyiniz. Sonunda, tamamıyla durulama prosedürüne geçebilirsiniz. Mümkünse akan bir suya, musluğun altına koyarak giysinizi iyice arındırınız. Bu prosedürü ceviz lenetden tamamıyla kurtuluncaya kadar yinelayınız.

Giysilerden taze ceviz lekesi çıkarmak için tavsiye edebileceğimiz başka malzeme ise oksijenli su. Lekeli bölgeyi oksijenli su ile nemlendirip bir müddet bekleyiniz. Ancak unutmamalısınız; oksijenli su kullanmadan evvel giysinizin zarar görüp görmeyeceğini, görünmeyen bir yerinde test ederek öğrenmelisiniz.

Son olarak, taze ceviz lekesi için ağartıcı sahibi olan deterjanlar tekrar test edilerek kullanmak mümkün. Lekeli bölgenin üstüne, karıştırdığınız 1 çay kaşığı ağartıcı ve 1 yemek kaşığı suyu sürünüz. Yünlü, ipek ve sentetik kumaşlarınızda klor bazlı ağartıcı kullanmayınız. Ağartıcıyı uyguladıktan sonra sirkeli suya batırılmış temiz bir bezle lekeli bölgeyi tekrardan siliniz. Son adımda bol su ile iyice durulayınız.
Halılardaki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar

Halıya bulaşmış taze ceviz leneti çıkarmak giysilerimizde tesirli olan yollarla benzerlik gösterir. Fakat içlerinden en verimlisi beyaz sirkeli karışım hazırlamak ve bol su ile durulamaktır. Eğer leke kurumuş ve çok derinlere prosedürüşse ispirtoyu su ile karıştırarak yapmak gerekebilir. Yine de halı konusu ile ilgili yapılacak en doğru davranış, leke bulaştığı ilk anda müdahale etmek ve lekenin kurumasına izin vermemektir.

Ceviz Lekesi Çıkarma Yolları
Yazıya Oy Verin..