Geniş odaların dekorasyon işleminde yapılması önemli olan şeylerden biri odak noktası belirlemektir. Küçük bir odanız var ise büyük süs eşyaları ile donatmanız yanlış bir tercih olacaktır. Ne kadar sade ve öz eşyalar olursa odanız hem daha büyük, hem daha kullanışlı görünecektir. Oda içerisinde sürekli aynı renkleri yinelemek göz yorgunluğuna sebep olabilir. Bu karmaşayı yaşamamak için koltuklarınızı beyaz seçtiğinizde, halı ve masanızı beyaz seçmek yerine beyaz rengine uyumlu canlı renkler ile bütünleyebilirsiniz. Süs eşyaları sadece renkten ibaret değildir. Tarz konusunu da düşünmeli ve odayı belli bir stile göre dizayn etmeniz gerekir. Mesela şöyle bir örnek verebiliriz; odanızın endüstriyel bir tarz taşımasını mı istiyorsunuz, yoksa retro veya çok doğal bir görünüm mü istiyorsunuz? Bunlar haricinde tamamen zıt parçaları da birleştirebilirsiniz ama bunun riskli tercihler içinde olduğunu ve tek bir tarza sadık kalmanızın her zaman daha iyi sonuçlar vereceğini aklınızdan çıkarmayın.

Doğru ışık

Odanızın aldığı doğal camdan içeri giren ışık konusunda bir şey yapamazsınız. Ama yapay yöntemler kullanarak odanızın ışık düzenini yeniden yaratıp, salonun genel atmosferini değiştirebilirsiniz. Unutmadan, ışıkları dekoratif bir görünüm için kullanacağız diye asıl işlevini unutmamanız gerekir, yani odayı aydınlatması çok daha önemlidir. Mesela duvarda bir çerçeveyi, eseri öne çıkarmak gibi bir düşünceniz var ise galeri lambaları gibi LED ışıklar seçenekler arasındadır.

Kişisel vurgular

Sona yaklaşmışken kişisel dokunuşlardan bahsedelim. Evinizi dergi, katologlarda gördüğünüz gibi birebir aynı yapabilirsiniz fakat bu sizin yaratıcılığınızı elinizden alır ve evinize sizden bir şey katmaz. Kendi kişiliğinize özgü yaratacağınız, damganızı nasıl ve nerede vuracağınız tamamen sizin elinizdedir. Ama sizde birkaç ipucu verelim; Halı, minder, yastık gibi eşyalar, duvara monte edeceğiniz bir tablo, küçük veya büyük dekoratif süs eşyaları, pek bir önemi yokmuş gibi görünen bir mum kabı bile salonun havasını değiştirebilir, bambaşka yapabilir. Sadece görünüş olarak değil, koku olarak bile ferahlatabilir. Bütün bunları tabii ki kendi zevkleriniz tamamlayacaktır ama odanızın genel olarak renk skalasını, tarzını ve kumaş dokularını da düşünüp sırıtacak tercihlerden kaçının.

 

Dekoratif Süs Eşyaları Nasıl Olmalıdır?
5 (100%) 8 Oy verildi.