Evde Sera Nasıl KurulurŞehir hayatından sıkılan kişilerin en büyük hayali daha natural bir hayatdır. Doğal hayatın üstünlüğü ise kişilerin kendi yetiştirdiği sebzeleri dalından koparıp yiyebilmelerdir. Bahçe kurmaya olanağı olmayanlar için evin balkonunda veya seçilen bir odada sera kurmak mümkün olabilir.

Balkonda Sera

Balkonda sera kurmak için ilk önce balkonun evin güney cehpesinde kalması lazım olur. Bunun nedeni, seraların asıl hedefinın güneş ışığından maksimum düzeyde faydalanmak ve havadar bir bölgeda oksijen sağlamaktır. Balkon evin güney cehpesine düşüyor ve yeteri kadar güneş alıyorsa (günde minimum5-6 saat sürekli güneş görmeli) balkon sera kurulmasına müsaitdur.

Sıradaki adım, serada yetiştirilmek dilenen sebzeleri seçmektir. Özellikle domates, salatalık, biber gibi sebzeler tercih edilse de, birtakımları çiçek serası kurmak isteyebilir. Bu adımda ilgi edilecek şey, hangi bitkinin günlük ne kadar suya ve güneş ışığına gereksinim duyduğunun belirlenmesidir. Ekilmek dilenen bitkilere müsait yer bulunduktan sonra ilk etapta seranın iskeletini hazırlamak lazım olur. Bunun için ahşap, metal veya pvc kafesler kullanmak mümkün. Balmevzun ebatına göre, bütün balkona mı yoksa balkonun bir alanına mı heyetecağına göre ebat değişebilir.

Üst ve yan kısımları açık biçimde oluşturular kafesin zeminine dilenen biçimde toprak veya saksılar dizilir. Sebze veya çiçekler toprağa ekilmeden evvel seranın en mühim alanı olan kaplamasna geçilir.

Seranın üst evresinde kesinlikle kapanabilir bir pencere açılmış olması gereklidir. böylece sera hava alabilir. Aynı pencerelerden kafesin yan kısımlarında da bırakılacak biçimde sera iskeletinin üstü ince plastik, cam veya naylon aynısı ürünlerle kaplanabilir. Bu malzeme şeffaf veya yeşil renkte olması gereklidir.

Seranın kurulması için inşa edilen bu yapının içine yerleştirilen, yeteri kadar kalın toprak tabakasının üstüne veya saksılara ekilecek bitkilere gereksinim bulunmaktadır. Her bitkinin ne kadar toprağa gereksinimi bulunduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Balkona heyeten seranın güneş olmayan zamanlarda de aydınlanması için florasan lambaya gereksinim bulunmaktadır. Evden çekilecek bir kablo ile elektrik sağlanarak lamba yakılabilir. Florasanı bitkilerin üstüne, sera iskeletinin üst alanına monte etmek yerinde olacaktır.

Evde Sera

Balmevzu veya bahçesi olmayan yalnız sera kurmak isteyenler için evlerinin en fazla güneş gören odası müsait olabilir. Bunun için balkon serasından değişik olarak hazır bir cam dolap kullanmak mümkün. Rafları, iskeleti ve kapakları cam olması gereklidir. böylece bitkilerin ısı ve ışık gereksinimi karşılanır. Raflara saksılara ekilmiş bir biçimde yerleştirilen bitkilerin güneş ışığı alamaması problemini önlemek için florasan ışık kaynağından faydalanılabilir.

Evde Sera Nasıl Kurulur?
Yazıya Oy Verin..