Artık emlak vergisi ödemek çok kolay, belediyeye gidip oradaki emlak bürosunda yatırmak yerine evden çıkmadan internetten emlak vergisini 2 Haziran’a kadar ödemek mümkündür. Emlak vergisi her sene verilmektedir istenirse taksitli ödeme yapılabilir. İstenirse bir yıllık peşinde verilebilmektedir.

Taksitle ödemek daha kolay olduğu için genelde taksitli yöntem tercih edilir, Ödeme yapmak Mayıs ayından başlar. Kredi kartı ile emlak vergisi kolayca ödenebilir. Önce emlak bildirimi yapılması gerekir bunun için emlak bildirim formu doldurulması şarttır. Emlak bildirim formunu internetten edinmek mümkündür. Ödenmediği takdirde emlak vergisi daha sonra cezalı bir şekilde ödenmektedir.

Herhangi bir geliri olmayanlar sadece oturduğu konutun sahibiyse belediyeye başvurarak emlak indirimi avantajından yararlanabilir. İnternetten emlak vergisi yatırmak için bağlı bulunulan belediyenin internet sitesine girmek gerekir. Belediyenin sitesinde adım adım komutlara uyarak ödeme gerçekleştirilir. Kredi kartı sahibi olanlar internetten emlak vergisini ödeyebilirler.

Sitelerin e-tahsilat, e-belediye bölümüne gitmek gerekir. Önce sicil numarası TC kimlik numarası sisteme yazılır, sonra kredi kartının önyüzündeki rakamlar yazılır. Ayrıca son kullanma tarihi de sisteme işaretlenir. Sonra arka yüzündeki 7 haneli kodun son üç hanesi şifre kısmına girilir. Ödeme bu şekilde gerçekleşmiş olur. Bankalar taksitlendirme yapmaktadır. Borç sorgulama işlemi de internetten yapılabilir. Aylık ve yıllık gecikme cezalarına maruz kalmamak için belirtilen zamanda emlak vergisi ödemesi yapılması gerekir.

Emlak vergisi oranı bir konutu olanlar veya daha fazla konutu olanlar farklı oranlarda belirlenmektedir. Kanunda emlak vergisi oranı belirtilmiştir. Emlak vergisi bağlı bulunan ilin ve ilçenin belediyesinden başka bir yere yatırılamaz. Belediyelerde emlak vergisi için emlak büroları bulunmaktadır. Emlak vergisi, arsa konut, arazi gibi gayrimenkul sahibi olanların verdiği bir vergidir, kirada oturanlar bu vergiyi vermemektedir.

Evin değerine göre emlak vergisi oranları değişmektedir, emlak sahibi olan herkes sadece kendi evinin değerine göre vergi vermektedirler. Vergilerin internetten ödenmesi hem vergi mükelleflerine kolaylık sağlar hem de belediyenin iş yükünü azaltmak konusunda oldukça faydalıdır. 88 Daha önceden emlak vergisi borcu olanlar borç sorgulaması yaptıktan sonra borçlarını ödeyebilmektedir.

İnternetten emlak vergisi ödeme nasıl yapılır ?
Yazıya Oy Verin..