Geçtiğimiz aylar da XcodeGhost olayı Apple Store ilgilileri arasında çalkantı konusu olmaktaydı. Çin de yaşayan hackerlarİOS yanına Xcode alternatif olmak kaydıyla Xcode Ghost üretimini gerçekleştirmişlerdir. Xcode uygulama yazma programı olmaktadır. XcodeGhost programı da zararlı yazılımları içermektedir. Çinli hackerlar bu uygulamayı Apple Store’a yüklemeyi başarmış durumdadırlar. 344 tane popüler uygulama taklit edilmiş ve Apple Store’da yerini almıştır. AngryBird 2 ve Wechat bu popüler uygulamalardan sadece ikisidir. Apple bu zararlı yazılımları fark eder fark etmez uygulamaları kaldırmıştır. Ancak Apple Store kullanıcıları bu olayın ardından gelen müdahale gerçekleşmeden zararlı uygulamaları indirmiş bulunabilirler.

iOS’ta virüs bulunması ihtimaline karşın nasıl bir müdahale gerekmektedir?

Pangu ekibi Jailbreak topluluğundan tanınan bir ekip olmaktadır. Pangu ekibi zararlı yazılımın Apple Store’da tespit edilip kaldırılması işlemi için halen bugün de kullanılmakta olan Xcode adında ki virüs tarama uygulamasını yayınlayarak olaya çare bulmayı başarmışlardır. Xcode uygulaması İOS kullanıcılarının XcodeGhost zararlı uygulamasını fark etmeden cihazına indirmesi dâhilinde cihazda ki virüsleri tespit etmekte ve cihazın bu virüslerden kurtarılmasını sağlamaktadır.

Xcode virüs tarama uygulaması nasıl kullanılabilir?

İOS cihazlar da safari tarayıcısı açılmalıdır. Pangu ekibin sayfasına girilmelidir. Açılmış olan sayfada lacivert renkte bulunan bir indirme butonu ekrana gelecektir. Bu butona tıklanmalıdır. PanguXcode uygulamasını indirme butonu gelecektir. Ancak bu indirme işleminden önce profil yüklemek için bir uyarı yer alacaktır. ShenzhenAvaintelTechnology adında ki profil indirilmelidir.

ShenzhenAvaintelTechnologyprofilinin yüklenmesinin ardından safari tarayıcısına geri dönüş sağlanıp PanguXcode uygulamasının yüklenmesi işlemi gerçekleştirilmelidir. Yükleme işleminin tamamlanmasının ardından ana ekrana Çince bir bir yazı gelecektir. Bu uygulama açılarak virüs taraması başlatılmalıdır. Bu işlemlerin ardından ekran da yeşil renkte onay şekli belirirse zararlı uygulamanın cihaza bulaşmadığı anlaşılabilir. Fakat mavi renk belirirse uygulamanın cihaza bulaştığı anlaşılabilir. Bunun içinse cihaz sıfırlanmalıdır ve üyelik şifreleri gibi tüm gizlilikler değiştirilmelidir.

iOS’ta Virüs Tarama Ve Bulma Nasıl Yapılır?
5 (100%) 11 Oy verildi.