Telekomünikasyon teknolojisini kontrol altına almak gerektiğini düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen telefon dinleme sistemleridir. İstihbaratın bilgi toplamada kullandığı en önemli aracıdır dinleme yapmak, günümüzde devlet görevlilerinden tutun toplumda telefonum dibleniyor paronayası oluşmuştur. Sinyalleri kullanabilir hale getirerek maddi bir çıkar yolu sağlamak amacıyla şirketlerin pastadan pay almasına dönüşmüştür bu olay Bunun diğer tarafında ise bu sinyalleri gizli hale getiren şirketlerde oluşmuş, ekonomik ve politik çevrede kullanılabilirliği ispat edilmişkriptolu telefon görüşmesi sağlayan programları düşük bütçeden yüksek bütçeye kadar sunmuşlardır.

Bunun en basit yolu ise iki adet kripto yazılımına sahip telefonlardır.
Konuşma sinyalimizi ilk önce bir algoritma ile şifrelememiz gerekmekir ve bunu karşı tarafa göndeririz karşı taraf ise şifrelenmiş olan veriyi elinde var olan anahtar ile çözer ve o veriyi kullanır. Bu yüzden anahtarımız hem sinyali çevirecek hem de değiştirecek olan algoritma ile programlanmış olarak yonga kümesine eklenmesi gerekir bu da her telefonun desteklemeyeceği anlamına gelir.

Kriptolanmış iki telefonda kullanılan sistem, gsm operatöründen alınan sinyal baz istasyonundan karşı kriptolanmış telefon geldiğinde kripto moduna geçilir bu esnada bir doğrulama anahtarı oluşturulur bu anahtar karşı tarafın onayıylada çalışmış olur ve güvenli bir şekilde görüşme gerçekleşir onay kodları belirli sıklıklarla değiştirilik çünkü saldırı gerçekleştiğinde onay kodlarının çalınabilmesi mümkündür. Böyle bir saldırı çeşidinin varolmasıda dinleme olayını imkansız hala getirmediğinide gözler önüne serebilir.

Bu yazılımların uyumlu telefon markaları : Nokia E66, Nokia E71, Nokia E72, Nokia E75, Nokia E90, Nokia N76, Nokia N78, Nokia N79, Nokia N81, Nokia N82, Nokia N85, Nokia N95, Nokia N95-8GB, Nokia N97

Fiyatları 300 TL’den başlayıp 4000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Yukarıdaki markalar haricinde GSM Firmasının özel olarak ürettiği telefonlarda mevcuttur.

En son aselsanın MEM 2110 adını verdiği ve tubitakında bu konuda gerçekleştirdiği, ürettiği telefonlar mevcuttur.

Kriptolu Telefon Görüşmeleri
Yazıya Oy Verin..