Bu yılın başlarında bildirdiğimiz gibi bugün küresel olarak mobil dostu güncellemeye geçeceğimiz gündür. Mobil arama sonuçlarında mobil dostu sayfaların sıralamasını arttırıyoruz. Artık, arama yapan kullanıcılar, metinlerin dokunmadan veya yakınlaştırmadan okunabileceği, tıklanacak noktaların uygun aralıklara sahip olduğu ve sayfada yatay kaydırma olmaksızın veya sayfa içerisinde oynamaksızın yüksek kaliteli ve alakalı sonuçları daha kolay bir şekilde bulabilecekler.

21 Nisan’daki mobil dostu güncelleme, okunaklı ve mobil cihazlarda kullanılabilinen sayfaların mobil arama sıralamalarını arttırmaktadır.
Bu güncelleme:

  • Sadece mobil cihazlardaki arama sıralamalarını etkilemektedir.
  • Küresel olarak tüm dillerdeki arama sonuçlarını etkilemektedir.
  • Tek tek sayfalar için geçerli, tüm web sitesi için geçerli değildir.

Mobil dostu değişim önemliyken, hala arama sonuçlarını sıralamak için çeşitli sinyaller kullanmaktayız. Arama sorgusunun maksadı hala çok güçlü bir sinyaldir. Böyleyken bile eğer yüksek kaliteli içeriğe sahip bir sayfa mobil dostu olmasa bile sorgu için iyi bir içeriğe sahipse hala sıralamada yüksek bir yere sahip olabilir.

Sitenizin mobil dostu olup, olmadığını kontrol etmek için sayfaları tek tek Mobil Dostu Test ile inceleyebilirsiniz veya tüm sitenizin durumunu Web Yöneticisi Araçlarındaki Mobil Kullanılabilirlik raporu ile kontrol edebilirsiniz. Eğer sitenizin sayfaları mobil dostu değil ise, Google Aramada mobil trafiğinizde önemli bir düşüş yaşanabilir. Ama korkmayın, siteniz mobil dostu olduktan sonra sayfalarınız otomatik olarak yeniden işlem (yani tarama ve dizin) görecektir. Ayrıca Index için Gönder (Submit to Index) ile Fetch’i Google gibi kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz, ardından sayfalarınız sıralamalarda mobil dostu gibi işlem görmeye başlayacaktır.

Makaleyi sizler için çevirdim. Orjinal link: http://googlewebmastercentral.blogspot.com.tr/2015/04/rolling-out-mobile-friendly-update.html

Mobil Dostu Güncellemeye Geçiş
Yazıya Oy Verin..