İnsanların ferahlatıcı bir ortam olması bakımından park ve bahçelerin dekorasyon son derece önemlidir. Parkın inşa edileceği alanın büyüklüğüne göre dizayn yapılmalıdır. Eğer küçük bir alana park inşa edilecekse daha çok hangi işlevi yerine getireceğine karar verilmelidir. Spor amaçlı yapılan bir park ise çeşitli egzersiz aletlerine yer verilebilir.

Parkın etrafına koşu alanı inşa edilebilir. Bu alanın zeminine son derece dikkat edilmelidir. Zemin farklı hava koşullarına karşı dayanıklı olmalıdır. Ayrıca koşu alanı geniş tutulmalıdır. Böylece karşılıklı olarak birbirine karşı koşan ya da yürüyen insanların birbirlerine değmeleri ya da çarpışmaları engellenmiş olur. Eğer parkın inşa edileceği alan büyük ise ortaya oturma alanları ve çocukların oynayabileceği oyuncaklar yerleştirilebilir. Etrafına ise yine koşu alanı, spor aletleri konuşlandırılabilir.

Bahçe dizaynında ise yine park dizaynında olduğu gibi alanın değişikliği önemlidir. Eğer alan küçük ise içine bir sürü şey yerleştirmeye çalışmak insanın daralmasına ve yaşam alanının kısıtlanmasına yol açar. Bu nedenle ya bahçemize küçük fidanlar dikmeli ya da küçük masa ve sandalyeler yerleştirilmelidir. Eğer bahçe yapılacak alan büyük ise bahçeye havuz yapılabilir. Böylece sıcak havalarda serinlemek amacıyla kullanılabilir. Bahçede ferahlığın sağlanması amacı ile ise büyük ağaçlar dikilerek gölgesinde hoş muhabbetler edilebilir. Yine aynı şekilde bahçeye hamak kurularak bahçe sefası yapılabilir. Ayrıca bahçeye küçük bir oyun alanı yapılarak çocuklarında burada vakit geçirmekten hoşlanması sağlanabilir.

Bahçenize farklı renklerde ve kokularda çiçekler dikerek alana hoş bir dizayn verebilirsiniz. Yapı marketlerde satılan aydınlatmalardan satın alarak bahçenizin her köşesinin ışıl ışıl olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bahçenizde küçük aksesuarlardan koyarak hoş ve otantik bir ortam elde edilebilir.Bahçenizin tabanına yapay çimler ekerek yeşil bir görünüm elde edilebilir. Tüm bunlara dikkat edilmelidir.

 

Park ve Bahçe Dekorasyonu Nasıl Olur?
5 (100%) 5 Oy verildi.