google-penguen-logo-ertan-donmezPenguin Algoritma Güncellemesi Filtresinden Kurtulmak

Online dünyadaki varlığıyla iş yapan bir işletmenin sahibiyseniz paslanmış bir backlink profili ile başa çıkmanız çok güç olabilir. Neden mi? Çünkü kısa bir süre önce SEO ile uğraşanların çoğu farkında bile olmadan siyah şapka uygulamaları (black hat seo) kullanmaktaydı. Bunun sebebi de birçok SEO şirketinin (ya da uzmanının) yüksek bir gelir elde etmek için müşterilerinin web sitelerinin sıralamasını yükseltmek adına otomatik bir yazılım ile ya da işi yurtdışındaki şirketlere yaptırarak sitelere haddinden fazla backlink yığmalarıdır.

Google bu kısa-yoldan-zengin-olan hilekarları tespit etmek için algoritmasını değiştirmeden önce yapmanız gereken tek şey her defasında aynı çapa metniyle eşleşen (anchor text) bir sürü link yaratmaktı. Bunu yaptıktan sonra size yönlendiren alan adlarında büyük bir artış yaşar ve çapa metninde kullandığınız anahtar kelime için yapılan aramalarda en üst sıraya (çoğu durumda) sahip olurdunuz.

Çapa metninin ne olduğunu bilmeyenler, iki sayfayı birbirine bağlayan ve genellikle vurgulanmış ve altı çizili olarak görülen, tıklanabilir yazılar olarak düşünebilir. Örneğin, “HTML link” ile biz bu blog yazısını, HTML linkinin ne olduğunu açıklayan w3schools.com adlı bir web sitesinin sayfasına bağlıyoruz ve “HTML link” yazısını da çapa metni olarak kullanmış oluyoruz. Eskiden SEO sağlayıcıları, çok fazla aranan ve müşterilerinin web sitelerine daha kaliteli trafik çekebilecek anahtar kelimeleri çapa olarak kullanarak tonlarca link oluştururdu.

Şimdi ise bu tekniklerin işe yaramadığı herkesçe kabul edilmiş durumda hatta siz hala kullanıyorsanız bunun için filtreye takılabilir ya da ceza alabilirsiniz. Bu makaleden sonra sitenizin filtreye takılıp ceza aldığını nasıl anlayabilirsiniz bunun hakkındada yazacağım. Bu yazıda sizlere genellikler aşırı optimize edilmiş çapa metinleri sonucunda oluşan algoritmik filtreden nasıl kurtulacağınızı anlatacağım. Çapa metinlerinin dağılımını analiz etmeyi ve çok fazla kullanılan çapa metinlerinin sayısını azaltmayı açıklayacağım. Öncelikle bu tür analizler için bana yardımcı olan Sergio arkadaşıma teşekkür ediyorum. Kendisi Miami SEO ortaklarından ve 2 yıldır sürekli birlikte iş yapıyoruz. Bilmediğim çok şeyi kendisi aracılığıyla öğrendim.

Aşırı Optimize Edilmiş Çapa Metinlerini Belirleme

Son birkaç haftadır görüştüğüm 1 2 uzman var yurtdışında ve kendileri bazı backlink profilini düzeltmesi üzerine çalışıyorlar. Birlikte beyin fırtınası yapıyoruz. Analiz edilen site sahibi kendisi kısa yolu tercih eden ve siteyi otomatik linklerle dolduran black hat SEO yapan bir şirketle çalışmış ve bunun sonucunda da web sitesi sıralamada dibi görmüş. Backlink profiline ve birtakım analizlere şöyle bir göz attıktan sonra, kullandığı SEO sağlayıcısının bu mağdur arkadaşın backlink profiline ait çapa metinleri çok aşırı derecede optimize ettiğini açık bir şekilde gördük. Aşağıda çok fazla aranan bir anahtar kelimeyle [Miami Video Production] bağlamsal link oluştururken kullanılan değişik versiyonlarını görüyoruz.

capa_metin_rapor_ertan

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Burada her sitenin backlink profilinin farklı olduğunu bilmek önemlidir ve aşırı optimize edilmiş çapa metinleri sebebiyle algoritmik filtreye yakalanma durumundan kurtulmanın tek yolu da çok fazla kullanılan çapa metinlerini tespit edip bunların kullanımını seyreltmektir. Basit bir şekilde toplu link oluşturarak çapaları seyreltmeye kalkarsanız backlink profilinizin kalitesini düşürebilirsiniz ki bu isteyeceğiniz son şeydir.

Kurtuluş planınızı titizlikle yapmanız çok önemlidir özellikle de bu örnekteki gibi aşırı optimize edilmiş çapa metinleri ile az optimize edilmiş çapa metinleri arasındaki farklılık bu kadar büyükse. Mesela resimdeki sonuçlara göre sadece ilk üç sıradaki çapa metinlerinin toplamı %73 yapıyor! Arkadaşa video ürettiği bazı sitelerden linklerini kaldırtmasını tavsiye ettik. İlginçtir o da bazı mevcut ve eski müşterilerini bunu yapmaya ikna etti ve çapa metinlerinin dağılımı çok daha sağlıklı bir hale geldi. Tabi bunu yapmak nereden baksanız bi 10 gününü aldı.

Verilerinizi Düzenleme & Gelişimi Takip Etme

Genelde ben verileri Excel’e aktarmayı ve böylece verileri daha etkili şekilde düzenleyiptüm gelişimimi gözlemlemeyi tercih ederim. Önceden pek kullanmazdım ama Sergio bana verimli olduğunun kanıtı oldu. Daha pratik oluyor ve işlerim kolay halloluyor.

Bu örnekte de verileri Sergio ile Excel’e aktardık ve tablo oluşturduk. İlk iş olarak çapa metinleriyle tamamen uyuşan ya da aşırı optimize edilmiş olan çapa metinlerini bir kenara ayırmak oldu. Yukarıdaki resimde ilk 3 çapa metninin tamamen spam şeklinde olduğunu görebilirsiniz! Eğer anahtar kelime olmayan çapa metinleri varsa, mesela düz URL adresleri ya da “Buraya Tıklayın” gibi genel çapa metinleri, onları da ayırın. Bunları ayırmanızın sebebi doğal linklerin aslında bu şekilde oluştuğundandır. Örnek vermek gerekirse; bir forumda geziyorsunuz ve sorulan soruyu yanıtlayacaksınız, yönlendirme yapmak için “Miami Video Production Company” yerine “Buraya Tıklayın” kullanırdınız, değil mi? Google da işte bunu görmek istiyor: Doğal çapa metni kullanan doğal backlinkler.

Şimdi, Excel’i açıp sütun süzgeçlerini kullanarak sizin (müşterinizin) marka ismini içeren satırları sıralayabilirsiniz. Bu örnekte şirketin ismi Zip In Media ve ben “zip” içeren tüm satırları sıralamak için çapaların olduğu sütunun yanına bir sütun daha oluşturup “Find” işlevini kullanıyorum. Daha önce değer yazan kutucuklar gördüğünüz gibi “brand” olarak değiştiriliyor. Aynı yöntem “buraya” ya da “tıklayın” sözcükleri için de uygulanıp genel terimler ortaya çıkarılarak çapa metinleri kolayca sıralanabilir.

excel_tablosu

Verilerinizi düzenledikten sonra anlaşılması çok kolay bir rapor dosyası içerisinde hangi çapanın doğal olduğunu, markayla alakalı olduğunu ya da anahtar kelime bazlı olduğunu görebilirsiniz.

Peki, neden bütün bu verileri sıralıyoruz?

Eğer elinizde aşırı optimize edilmiş bir site varsa ilk ve öncelikli amacınız siteyi bu durumdan kurtarmaktır. Bu yüzden elinizde “aşırı optimize edilmiş” olarak tanımladığınız çapa metinlerinin tamamını gösteren bir Excel dosyası olduğunda, bu oranları kolay bir şekilde düşürme fırsatınız olacaktır.

Bu tablo elinizde olduğu sürece haftada bir kere ya da istediğiniz sıklıkla güncelleme yaparak gelişiminizi görsel olarak çok daha kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Her yeni backlink raporu aldığınızda, çapa metinlerinin olduğu sütunun yanına yeni bir sütun daha ekleyip güncellenmiş yüzdeleri aşağıdaki gibi orada görüntüleyebilirsiniz:

excel_analiz_2

Yukarıda gösterildiği gibi bir rapor dosyanızın olması tüm dertlere deva olacağı anlamına gelmez ama bir problemi tespit edip onu düzeltirken yaşanan gelişmeleri kolay bir şekilde takip etmenize olanak sağlar.

SEO için kullanabileceğiniz birçok muhteşem formül ve Excel numaraları var, hatta SEO ve Excel tecrübenize bağlı olarak siz daha gelişmiş bir rapor oluşturabilirsiniz.

Ben Sergio ile tanışmadan önce çok fazla bir bilgim yoktu bazı konularda, Miami’de yaşıyor saat farkımız var ama olsun yinede her sıkıntımda yardımcı oldu bana. Onun sayesinde bilmediğim farklı metodlarıda öğrenmiş oldum. Bu işi gerçekten profesyonel olarak yapıyorlar, 3 5 makale yazıp e-book, kitap, dergi vb olarak paylaşmıyor yada satmıyorlar.

Şuanda size aktardığım bilgiler öğrendiklerim ve uyguladıklarımın %5’ini ancak karşılar. Size %100’ünü anlatamasamda %50’sine kadarını makaleler ve derlemeler şeklinde paylaşacağım. Eğer ki sizlerinde tecrübeleri varsa bu konuda yorum yazabilirsiniz, diğer algoritma cezasına takılan arkadaşlarımızın kurtulması için ortak bir yol bulmuş oluruz.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere..