POS Cihazı Nasıl KullanılırAlışveriş yapılırken sarfedilen ve işyerleri için basitlik gerçekleştiren POS aygıtının tüketimi türüne göre değişiklik gösterir. POS aygıtının tüketimi ile ilgili çeşitli veriye sahip olmak, alış verişlerin doğru ve problemsiz bir biçimde tamamlanması için çok önemli bir mevzudur.

POS Cihazı Kullanımı

İşyerinde POS aygıtı olabilmesi için ilk önce o işyerinde bir internet bağlantısı olması lazım olur. Bazı yerlerde kablolu, birtakım yerlerde kablosuz internet veya sim kartlar sayesinde internet bağlantısı heyeterak banka ile etkileşime geçilmesi lazım olur.

Önemli olan bir başka hususta POS aygıtının özelliğiyle alakalıdır. Bazı POS aygıtları çip okuyucu (kartların üstünde tespit edilen çip), birtakımları ilişkisız özelliği, birtakımları da kart üstünde tespit edilen manyetik okuyucu  yardımıyla kart üstündeki bulguların okunmasını sağlar. Mesela; çipli kart ile POS aygıtında prosedür yapılacak ise kart aygıta yerleştirilir ve prosedür süresince çıkartılmaz. Aynı biçimde manyetik okuyuculu bir prosedür yapılacak ise aygıtın üstünde tespit edilen manyetik okuyucu alandan kart geçirilir ve prosedür bitirilir. Temassız aygıtın kullanılabilmesi için ilişkisız prosedür özelliğini sunan kartın kullanılması lazım olur.

Mobil POS aygıtı yardımıyla paket servisi yapan firmalar, piyasacılar, taksiciler de kart ile prosedür yapılabilir. Mobil POS aygıtı GPRS, Wifi, Bluetooth, veya sim kartı ile bağlantı heyeterak prosedür yapılır.

İşlem Nasıl Yapılır?

Çipli, ilişkisız veya manyetik okuyuculu POS aygıtlarından herhangi birinde kart okutma prosedürünün sonrası, prosedür tutarı girilir ve giriş tuşuna basılır. Kart sahibine ait şifre verilerinin sorulduğu ekran çıkar, şifrenin girilmesinin sonrası aygıt banka ile bağlanarak verilere ulaşır ve onaylanırsa prosedür bitirilir. Cihaz prosedür özetinin yazılı bulunduğu bir belge sunar. Bunun bir nüshası müşteride kalır. İşlem olumsuz sonuca erersa nedeninin (yetersiz bakiye, kart sorunu, bağlantı sorunu vs.) yazılı bulunduğu nüsha çıkar.

Rulonun Takılması

Her POS aygıtında kartlardan oluşturular prosedürlerin yazıldığı bir kağıt rulo bulunmaktadır. Yazarkasalarda tespit edilen fiş rulolarına benzer olan, harcama verilerinin yazılı bulunduğu belgenin aygıta kesinlikle takılı olması lazım olur.   Rulonun nasıl takılıp çıkartılacağı her aygıtta değişik bulunduğu için ayrıntıyı veriye sarfedilen POS aygıtının kullanım dargınundan ulaşılabilir.

POS aygıtından oluşturular bir prosedürün iptali ve ücretin iadesi veya kazanılan puanlardan ödeme gibi prosedürler de yapabilir.

POS Cihazı Nasıl Kullanılır?
Yazıya Oy Verin..