Günlük hayatta kullanılan her cihaz mutlaka bir programlama algoritmasına göre tasarlanmış ve programlanmıştır. Bir makineye istenilen işlemin yaptırılabilmesi için öncelik olarak bir algoritma hazırlanır. Hazırlanan algoritmaya göre araç ve gereçler oluşturulduktan sonra (fiziksel ve mekanik tasarım yapıldıktan sonra) yazılımsal algoritma devreye sokulur. Örneğin; bilgisayarın yapım aşamasından sonra onu dış dünya ile iletişime geçirecek yazılımların yüklenmesi, donanım cihazlarını kullanılabilir hale getiren donanım sürücülerinin yüklenmesi gibi.

Programlar nasıl yazılım ile oluşur?

Sorusunun cevabını vermek bu örnek ile çok açık hale gelmektedir. Her donanım cihazının kendine has özel yazılımları bulunmaktadır. Bunlar o cihazı kullanılabilir hale getiren fiziksel yazılımlardır. O cihazın kullanıma hazır hale gelmesinin ardından, kullanıcının istediği yazılımları yükleyip kullanabildiği yazılımlar ise kişileri dış dünya ile iletişime geçiren, uygulama yazılımlarını kullanma imkânı sunan yazılımlardır.

Yazılımcı Kime Denir?

           Programlar nasıl yazılım ile oluşur? Sorusunun cevabını en iyi verebilecek kişiler yazılımcılardır. Bilgisayar mantığında düşünebilen kişiler yazılımcı olmaya aday kişilerdir. Bu kişiler dünya üzerinde var olan çok sayıda programlama dillerinden en az bir tanesinde uzmanlaşıp, o sistemin gerektirdiği bütün platformlara hitap edebiliyorsa yazılımcı olmuş olur. Şu an birçok programlama, yazılım, kodlama dili mevcuttur. Bunların farklı farklı sektörel dağılımı vardır. İnternet programcılığı, Web Programcılığı, Veri Tabanı Programcılığı gibi. Bunların sayısı bir hayli fazladır.

Kodlama Dilleri Nelerdir?

Bilinen en eski programlama dilleri, Pascal, Basic, Q-Basic gibi programlama dilleridir. Bunların devamında, C, C++, C# ve Java, gibi programlama dilleri geliştirilmiştir. Bunların dışında açık kaynak kodlu sistemler üzerinde çalışan, PHP, Oracle tarzı programlama dilleri de mevcuttur. Hepsinin kendine göre artı ve eksileri mevcuttur. Yapacağınız yazılıma göre en uygun dili seçerek kodlama yapmak size zaman kazandıracaktır.

Programlar Nasıl Yazılım İle Oluşur?
5 (100%) 10 Oy verildi.