responsive-tasarim-seoBu makalemiz, Vanamco AG‘de Web Geliştiricisi olan Andrew Dysart tarafından hazırlanmıştır. Vanamco, Zürih, İsviçre’de bulunan bir tasarım ve geliştirme firmasıdır.

SEO ve mobil cihazlar ve tabletler kullanılarak yapılan web aramalarındaki artışlar hakkında birçok tartışma gerçekleşmiştir.

Şimdiye kadar, bir web sitesini kullanılan cihaza göre otomatik olarak biçimlendiren duyarlı tasarımlar, kullanıcı deneyimi ile ilgili sorulara cevap olarak kabul edilmiştir. Ve çoklu platformlarda kullanılabilirliğin odak noktası olan bu konu ayrıca SEO için en uygun tasarım yaklaşımı olarak görünmektedir.

Google’dan son gelen destek ve mobil cihazlardan yapılan web aramalarındaki artış, işi optimizasyon olanların ve geliştiricilerin duyarlı tasarımları niçin bu kadar ciddiye aldığı ile ilgili katkıda bulunan bazı faktörlerdir.

Google, Duyarlı Tasarımları Seviyor

SEO için çalışan herkes Google’a internetin yüce ilahı gibi davranmaktadır, Google’ın söyleyeceği veya yapacağı herhangi bir şey hemen kabul edilir.

Arama motorları tarafından bir web sitesinin nasıl gelişmesi gerektiği ile ilgili nihai kararlarda bu işi yapan kişiler, üretecekleri web sitelerin arama motorları tarafından tercih edilmeleri için Google’ın kurallarına katı bir biçimde uymaktadırlar.

Google web sitelerini akıllı telefonlar için optimize ederken duyarlı tasarımları önermişti, bu da SEO ile ilgilenen kişilerin, bu trendi uygulamaları ve bu tasarım yaklaşımını benimsemeleri için yeterli bir sebep olmuştur.

Konunun özü ise, Google duyarlı tasarımlardan yanadır çünkü bu tasarım onların işlerini daha kolay bir hale getirmektedir. Bu tasarım yaklaşımının öncesinde ise optimal kullanıcı deneyimini sağlamak, mobil cihazlarda ve tabletlerde içeriğin daha iyi görüntülenebilmesi için gerekli olan ek web sitesi versiyonları anlamına gelmekteydi.

Günümüzde bir web sayfası hangi cihazda görüntülenirse görüntülensin, duyarlı tasarım, sayfayı otomatik olarak web yöneticilerin içeriklerini aynı URL üzerinden koruyabileceği bir şekilde ayarlamaktadır.

Bu Googlebot için daha az iş demektir çünkü aynı sitenin farklı versiyonlarını taramak ve indekslemek için herhangi bir gereksinimleri olmayacaktır. Bir web sitesinin içeriğini analiz etmeyi bir arama motoru için kolaylaştırmak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda görüntülenme olasılığını arttırmaktadır ki zaten bu da SEO’nun hedefidir.

Tek Web Sitesi, Tek URL

Bir web sitesinin amacı ayrı bir mobil versiyonun gerekli olup, olmadığını tespit etmektir.

Ancak SEO açısından iki optimizasyon iyileştirmesi yaratmak zorunda olmak daha fazla çaba sarf etmeyi zorunlu kılar. Bu konularda duyarlı tasarımlar bu sorunun üstesinden gelmek için yardımcı olurlar.

Mobil web sitelerini ve SEO’yu dikkate aldığımızda farkında olunması gereken şey Google’ın sitelerin özel olarak masaüstü veya mobil için yaratılmış olduğunu tanıyabilmesidir ve arama sonuçlarında, arama yaparken kullandığını cihaza göre ayrımı yapmaktadır.

Bu, mobil için olan bir web sitesinin genellikle masaüstü Arama Motoru Sonuç Sayfasında çok iyi bir sıraya sahip olamayacağı anlamına gelmektedir.

Hali hazırda optimize edilmiş bir web sitesi için mobil bir sürüm yaratmak sıfırdan bir SEO stratejisine başlamayı gerektirir. Bunun sebebi ise mobil sitelerin farklı URL ve HTML kodlarının olmasıdır ve Google gibi sayfa yetkisini ayrı ayrı değerlendirecektir.

Orijinal web sitesi sayfalarından toplanan tüm yetki mobil versiyonlara taşınamamaktadır ki bu da backlink ve sosyal paylaşımları düşündüğümüzde bir dezavantajdır. Ancak duyarlı tasarımlar bu problemi ortadan kaldırmaktadırlar çünkü o içerik için sadece bir URL’niz vardır. Tüm bunlar farklı cihazlara optimize etmek için ayrı bir optimizasyon çalışmasının yapılmasına gerek olmadığı anlamına gelmektedir.

Duyarlı tasarım, günümüzde İnternete erişim sağlayan farklı cihazlar üzerindeki tarama ve optimal paylaşım deneyimine bir yanıt olarak da düşünülebilinir.

İçeriğinizi paylaşım için kolay bir hale getirmek SEO açısından büyük bir bonustur çünkü arama motorlarına web sitenizin bilgilendirici ve önem taşıyan bir site olduğunun sinyallerini verir.

Duyarlı Tasarım, Yüksek Sıçrama Oranı ile Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur

Yüksek sıçrama oranı çeşitli nedenlerden ötürü oluşabilir ama genellikle arama motorları tarafından olumsuz bir değer olarak değerlendirilir.

SEO için sinir bozucu bir sorun olmasına rağmen duyarlı tasarımlar bu soruna yardımcı olabilmektedirler. Eğer bir kullanıcı web sitesine geldikten kısa bir süre sonra ayrılıyorsa Google bunu sunulan içeriğin yeterince ilgili olmadığını bir göstergesi olarak değerlendirmektedir.

Google için amaç, ilk Arama Motoru Sonuç Sayfası üzerinde ziyaretçilerine arama sorgularının cevabını sunabilmeyi garantilemektir. Bu yüzden bir web sitesinin yüksek sıçrama oranı arama motorlarındaki sonuç sıralamasını düşürecektir.

Kullanıcıların ayrılmasının bir nedeni de web sitelerinin diğer cihazlarda yeterince iyi görüntülenmemesidir.

Bir mobil web sitesi, örneğin orijinal sürümünden özetlenebilir veya tamamen farklı bir içeriğe sahip olabilir.

Masaüstü kullanıcıları yanlışlıkla yanlış site versiyonuna yönlendirilmiş olabilir ve aradıkları bilgiye ulaşamadıkları zaman memnun kalmayacaklardır, bu da aramalarına devam etmek için siteyi terk etmeleri ile sonlanacaktır. Hayal kırıklığı ayrıca mobil için optimize olmamış web siteleri için de geçerli olabilir.

Piksel boyutlarındaki tutarsızlık ile birlikte yüksek mobil veriler yüklenme süresini uzatabilir, ayrıca site içerisinde gezinme ve sorunlu görüntüleme gibi problemlerde kullandıkları cihazlarda daha kolay kullanım yapabilecekleri başka siteler bulmak için kullanıcıların web sitesinden ayrılmasına neden olur.

Duyarlı tasarım hangi cihazda olursa olsun hiçbir şeyden ödün vermeden işlevsel bir şekilde içerik sunarak tüm bu problemleri çözebilir. Tüm içeriğinizi kullanıcılara kolay bir şekilde görüntülenebilecek bir formda sunmak sonuç olarak kullanıcıların sayfanızda kalmasına yardımcı olacaktır.

Kullanıcı Deneyimi Geliştirme

kullanici-deneyimi-gelistirme

SEO’da gerçekten başarılı olmak için resmin tamamını düşünmeniz gerekmektedir.

İnternetin amacı bilgiyi tek bir platform üzerinde kolayca paylaşmaktır. Google’ın tek isteği arama sorgularını kolay bir hale getirmek değildir, bu kullanıcıların istediğidir.

Bu, kullanıcı deneyimi ve SEO’nun duyarlı tasarımın faydalarını kabul ettiği durumdur.

Duyarlı tasarım UX üzerinde güçlü bir vurgulama yapar ve kullanıcının ihtiyaçlarını karşılar. Örneğin belirli bir ekran için içeriği otomatik olarak düzenlemek, tatminkâr bir deneyim ve sitede gezinmek için daha az çaba harcamak demektir. Google’ın duyarlı tasarım kullanımı için geliştiricileri teşvik etmesinin sebebi kullanıcıların akılda tutulması gerektiğidir.

İçerik paylaşımı gibi potansiyel kullanıcı alışkanlıklarının farkındalığı aynı zamanda duyarlı tasarımların değerlendirdiği bir olgudur, çünkü bu çeşitli cihazlarda UX’i bağdaşık hale getirmeyi hedeflemektedir.

İnsanların çeşitli cihazlar arasında içerik paylaşmasıyla iyi tasarlanmış duyarlı bir tasarım, masaüstü ve mobil kullanıcıların aynı sayfayı görüntülerken aynı deneyimi yaşamalarını sağlamaktadır.

İnternet kullanıcıların giderek artan bir şekilde mobil internet kullanmaya başlamalarını gösteren şaşırtıcı istatistikler bulunmaktadır. Bu tip göstergeler de optimizasyon yapan kişilerin kendi pazarlama stratejilerinde duyarlı tasarımlar gibi niçin kullanıcı deneyimi çözümlerini dikkate alması gerektiğinin başka bir örneğidir, bu sayede başka cihazlarda da arama kullanıcılarını hedefleyebilmektedirler.

Google Aramalarının %20’si Mobil Cihazlardan

Google üzerinde sayısı giderek artan insanların mobil aracılığıyla yaptığı aramalar, SEO ile ilgili çalışan kişilerin eğer bu yarışta ön safhalarda olmak istiyorlarsa bir optimizasyon stratejisini planlarken dikkate almaları gereken bir trenddir.

Bir web sitesini duyarlı tasarım yaklaşımı ile mobil için optimize etme konusu, hem SEO hem de kullanıcı deneyimini birleştirme olunca şu an için en iyi çözümdür.

Mobil için optimize edilmiş site için Google ile birlikte düşünmek bu nedeni dikkate almak için bize daha çok sebep verir. %61 ihtimalle mobil kullanıcılar eğer cihazlarında optimize olmuş bir site ile karşılaşmazlar ise başka bir web sitesi için web sitenizden ayrılacaklardır.

Dahası, mobil için optimize edilmiş bir web sitesinde pozitif bir deneyim yaşayan kullanıcılar, %67 ihtimalle web sitesine geri dönecek veya sitenin hizmetlerini kullanacaklardır.

Google hakkında not edilmesi gereken bir başka konu ise, tüm mobil arama motoru pazarının %95’ine sahip olmasıdır. İnanılmaz bir üstünlük olan bu rakam ve mobil aramalardaki bu istatistikler ayrıca şunu da kanıtlamaktadır; Google’ın duyarlı tasarım hakkındaki tutumu çok destekleniyorsa ve eğer web sitenizin gelecekteki mobil arama sonuçlarında iyi bir konumda olmasını umuyorsanız, bu tasarım üzerinde ciddi bir şekilde düşmeniz gerekmektedir.

Önce Mobil

once-mobil

Elbette bu tamamen tek yönlü değil.

Evet, duyarlı tasarım SEO lehine çalışır çünkü sadece bir URL vardır ve bu da Google botlarının sayfa içeriğinin sadece bir versiyonunu indekslediğinden sayfa yetkisini sürdürmeyi kolaylaştırır.

Ama Google’ın mobil optimizasyon için faydalı diye duyarlı tasarımı işaret etmesine rağmen geliştiriciler hala dikkatli davranmalıdır ve web siteleri için duyarlı tasarımların en iyi seçenek olup, olmadığını kendilerine sormalıdırlar.

Eğer bir web sitesi duyarlı tasarım yaklaşımını benimserse ama site içerisinde gezinme için zorluklar yaşarsa, kullanıcılar negatif bir deneyim yaşayacaklardır.

Örneğin e-ticaret siteleri genellikle mobil için ayrı bir web siteleri olursa iyi bir performans sergilerler. Çünkü bu tip web sitelerinin bir sayfa üzerinde birçok fonksiyonu barındırma eğilimi bulunmaktadır ve bu durum kimi zaman duyarlı tasarımlara aktarılamamaktadır.

Bu durumda mobil ve tabletlerde tarama ve satın alma için yerleşimin basitleştirildiği ayrı bir versiyon yaratmak mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlayacaktır.

Eğer bir web sitesi duyarlı tasarım formatında değilse, bu ya hep ya da hiç anlamına gelmemektedir. SEO’da uzun vadeli başarı (unutmayın ki arama motoru optimizasyonu uzun vadeli bir süreçtir!) için kullanıcıyı memnun etmeniz gereklidir, Google’ı değil, çünkü eğer kullanıcı beğenirse, Google bunu kabul edecektir.

İnsanların sorması gereken soru ise, içeriğin ayrı mobil web sitelerinde görüntülenmesi, kullanıcı deneyimini geliştirdi mi veya daha yüksek bir dönüşüm oranı var mıdır?

Eğer evet ise, bunu deneyin. Eğer hayır ise duyarlı tasarıma bağlı kalmak bir web sitesini mobile optimize etmek için daha verimli bir yaklaşımdır.

Yinelenen İçerikten Kaçınır

yenilenen-icerikten-kacinin

Ayrı bir mobil web sitesine sahip olmak her iki sitenin mevcut özdeş içerikleri için SEO’nun alarm çanları gibi görünebilir.

Yinelenen içerik arama sonuçlarını ve trafik oluşturmayı geliştirici aldatıcı bir SEO taktiği olarak gözlense de Google’ın 2011 yılındaki Panda güncellemesi, arama motorunun ciddi bir şekilde zayıf ve yinelenen içerik sorunu ile mücadele edebilmiştir.

Dolayısıyla birçok popüler web sitesi sıralamalarını önemli ölçüde kaybetmiş ve hatta arama sonuçlarından tamamen çıkarılma gibi sorunlar ile karşılaşmıştır. Bu sebeplerden ötürü niçin bugünlerde yinelenen içeriğin SEO için bir endişe konusu olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu durumdaki iyi haber ise, Google’ın büyük miktarlarda özdeş bilgiye sahip olan web sitelerini cezalandırmayacağıdır.

Kurallı kullanım etiketiyle (rel=”canonical”) bir web sitesinin arka planındaki bildirimi bir şekilde yinelenen içerikleri tek bir grupta toplamaktadır ve arama motorlarına hangi versiyonun arama sonuçlarında görüntülenmesi için tercih edilen sayfa olduğunu bildirmektedir.

Elbette içerik tek bir web sitesinde bulunduğundan ötürü duyarlı tasarımlar tamamen bu sorunu önlemektedir.

Ayrıca kullanıcıların yanlışlıkla web sitesinin hatalı versiyonuna yönlendirilmesi gibi problemler oluşmayacaktır. Duyarlı tasarım içeriği organize etmeyi kolaylaştırır ve Google’a farklı cihazlar için benzer web sitelerini ayırt etmek için yardımcı olur.

Link İnşasını Azaltır

Link inşası domain yetkisini arttırmaya yardımcı olurken, internetteki önemini gösterir ve bir web sitesinin Arama Motoru Sonuç Sayfasında daha yüksek sıralamalarda konumlanması için önemli ölçüde yardımcı olur.

Bu ayrı bir mobil versiyona sahip olmakla kıyaslandığında mobil için optimize etmek için hangi duyarlı tasarımın daha kullanışlı olduğunu bilmek için SEO açısından dikkate alınması gereken önemli bir konudur.

Her şey tek bir URL’ye döndüğünden dolayı hem mobil hem de masaüstü versiyonlar duyarlı tasarımda kullanıldığında aynı link profiline sahip olurlar.

Mobil web siteleri nispeten daha yeni olduklarından dolayı bunların backlink profilleri duyarlı tasarıma sahip web siteleri kadar güçlü olmayabilir. Bu yüzden SEO için bu yaklaşım ayrı mobil web siteleri ve kendi domain yetkilerini baştan yaratmak zorunda olan rakipleriniz için iyi bir avantaj olacaktır.

Mobil Aramalar için Sıralama

Google’ın, web sitelerinin mobil versiyonlarını mobil arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalarda gösterdiği belirtilmiştir.

Ama Google ayrıca mobil optimizasyonu için en iyi uygulamadan da bahsettiğinden, duyarlı tasarımlı siteler, mobil web siteler kadar yüksek sıralamalara sahip olacaktır.

Mobil aracılığıyla yapılan web aramaları kullanıcıların günümüzdeki eğilimlerinde giderek artan bir önem kazanmaktadır. Google’ın neredeyse pazarın %95’ine sahip olması ile mobil için arama motorlarında ne kadar dominant olduğunu gördük, bu yüzden Google’ın SEO ayarlarında iyi bir sırada olmak için web yöneticileri bu tavsiyeleri değerlendirmeli ve kendi mobil sitelerini arama motorlarında uygun bir formatta sunmak için gerekli stratejileri gerçekleştirmelidir.

Mümkün Olan En İyi Kullanıcı Deneyimini Sunun

Sadece bir web sitesini bu tasarım formatında optimize etmek ayrıca tüm cihazlara uygulanabildiğinden daha az SEO çalışması gerektirdiğini göstermiştir.

Ama ister duyarlı, ister ayrı web sitesi olsun hangi seçenek içeriğinizi kullanıcılarınıza sunacaksa da, modern işletmeler kendi web sitelerini mobil kullanıcılar için optimize etmeyi görmezden gelemezler.

Eğer bu rekabette dişli bir rakip olmak istiyorsanız, bir SEO stratejisi yaratırken mobil kullanıcı deneyimini hesaba katmanız giderek hayati bir öneme sahip olmaktadır.

Ve birçok durumda en basit ve en etkili çözüm olan duyarlı tasarımları dikkate almanızdır.

Responsive Tasarım SEO’yu Geliştirir
Yazıya Oy Verin..