Novell’in orijinal NetWare istemcisi DOS için yazılmıştır. İlk sürümler, ağdaki her ağ kartı yapılandırması için ağ yöneticisi tarafından ayrı bir yürütülebilir dosyanın oluşturulacağı sabit bağlantılı bir protokol yığını gerektiriyordu. Bu yürütülebilir dosya önyükleme sırasında yüklenir ve sistem kapatılana kadar bellekte kalır. Daha sonraki uygulamalar, önceden var olan modülleri kullanarak ağ yığınının dinamik olarak yüklenmesine ve yüklenmesine izin verdi. Bu, ağdaki istemci iş istasyonlarının bakımını büyük ölçüde basitleştirmiştir.

IPX / SPX, DOS dönemi çok kullanıcılı ağ oyunlarının fiili standardıydı. Birçok oyunun ömrü, yalnızca LAN yerine internet üzerinden oynatılmalarına izin veren Kali ve Kahn gibi tünel oluşturma programları ile genişletildi. DOSBox UDP üzerinden IPX öykünür.

Windows

1990’larda LAN’larda IPX / SPX yaygınlığı nedeniyle Microsoft, Windows for Workgroups ve Windows NT’den başlayarak, Windows’un ağ yığına protokol desteği ekledi. Microsoft, uygulamalarını “NWLink” olarak da adlandırdı; bu katman 3/4’ün dahil edilmesinin NetWare bağlantısı sağladığını ima etti. Gerçekte, protokoller Windows’un SMB / NetBIOS’u için yerel bir aktarım olarak desteklendi ve NetWare bağlantısı, bir NCP istemcisinin ek kurulumunu gerektirdi (Microsoft, Windows 95 ve sonraki bir temel NetWare istemcisi sağladı, ancak otomatik olarak kurulmadı ve başlangıçta Yalnızca desteklenen NetWare bağlayıcı modu). NWLink, hala Windows (Windows Server 2003’e kadar ve dahil) ile sağlandı, ancak Windows Vista’da dahil edilmediği gibi Windows Vista’da da desteklenmiyor. Kullanımı reddedildi Netbıos için bir aktarım dışında Windows ağları için kullanılamadığı için kesinlikle önerilmemektedir.

Çoğu durumda, Novell’in 32-bit Windows istemci yazılımı, Novell tarafından geliştirilen bir alternatif için NWLink’den kaçındı, ancak bazı sürümler Microsoft’un IPX / SPX uygulamasının (potansiyel uyumsuzlukla ilgili uyarılarla birlikte) kullanılmasına izin veriyor.

Diğer

Birkaç yıl boyunca Novell, OS / 2 için yerel bir NetWare istemcisi sağladı. Bu yapıda DOS için istemci benzerdi.

Novell ayrıca Classic Mac OS için MacIPX adı verilen bir IPX istemcisi yayınladı. Bu yalnızca Mac NetWare istemcisi tarafından değil, aynı zamanda çok oyunculu oyun için Doom ve Warcraft III gibi oyunlar tarafından da kullanılıyordu.

Hem Novell hem de diğer sağlayıcılar tarafından Unix / Linux’un çeşitli lezzetleri için uygulamalar yapılmıştır. Özellikle, Novell’in UnixWare, doğal olarak IPX / SPX’i destekledi. Bununla birlikte, UnixWare, NetWare sunucularında bir istemci görevi görürken ve uygulamalar isteğe bağlı olarak bir aktarım olarak IPX / SPX’i destekleyebilirken UnixWare, ek bir yazılım paketi olmaksızın bir NetWare ağında dosya veya yazıcı paylaşma olanağı sağlamadı. Open Enterprise Server – Linux, Linux çekirdeği olmasına rağmen, IPX / SPX’i desteklemez.

Açık kaynaklı FreeBSD işletim sistemi, hem NetWare dosya sistemi istemcisi nwfs hem de Mars NWE’yi kullanan NetWare sunucusu (bazı işlevler sağlamak üzere) desteklemek için bir IPX / SPX yığını içerir. OpenBSD, 4.2 sürümüyle destek düştü ve 4.1 IPX ile derlemek için biraz çalışmaya ihtiyaç duydu.

 

Spx Lisansları Ne İçin Kullanılır?
5 (100%) 11 Oy verildi.