Tırnak mantarı kişi için zor bir dönem olabilir. Bazı insanlar bunu hiç sorun etmeden başkalarının yanında çıplak ayakla gezebiliyorken, bazıları da bu konuyu oldukça kafasına takmakta ve insan içine çıplak ayakla çıkmamakta. Tabii bu el tırnaklarında da gözükür fakat bunu görünmez kılmak daha zordur. Öncelikle iyi bir doktora gözükerek sorunun ne olduğunu, nasıl tedavi edileceğini öğrenebilirsiniz. Tırnak mantarı tedavisi uzun süreçleri de kapsayabilmektedir. Bu nedenle pes etmeden tırnağınız için iyi gelebilecek yöntemleri denemelisiniz.

Tırnak Mantarı Sebepleri

Bakteri ile oluşan tırnak mantarı, çoğunlukla ayak parmaklarında görülür. Hatta ayak parmaklarının başparmağında yoğunluktadır. Mantar oluşumunun birçok sebebi mevcuttur. Ayaklarınıza iyi bakmanız önemli ölçüdür. Sık sık aynı ayakkabıyı giymek, gün boyunca ayağınızın ayakkabı içerisinde kalması, sağlığınıza yarar sağlamayan malzemelerden üretilen ayakkabılar vb. dikkatsizlikler tırnak mantarına elverişlidir. En önemlisi de bu konuda ayak bakımı önemli bulunuyor. Dışarıdan eve girdiğinizde ayaklarınızı yıkamanız gerekir. Günün yorgunluğunu ayaklar çeker ve onlara bir şey olmasın diye uğraşmak gerekir. İyi bir ayakkabı seçimi, ayak temizliği dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. El tırnak mantarında ise; bazı rahatsızlığa sahip kişilerde ve ellerini suda çok tutan ya da tutmak zorunda olan kişilerde seyreder. Sürekli el yıkama alışkanlığınıza son vermeniz gerekebilir. Çünkü mantar nemi sever.

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri

Tırnak mantarında önemli olan etmenler arasında yeni çıkmış ya da mantarın çok ilerlemiş olması etkilidir. Çünkü bu iki durumda tedavi yöntemleri de değişkenlik gösterir. Daha yeni başlayan tırnak mantarında, ilaçlar, kremler, kozmetik ürünlerle yapılan tedaviler uygun görülür. İlerlemiş tırnak mantarında ise tıbbi tedaviler söz konusudur. Tırnak mantarında diğer tırnaklarınız gibi bir tırnak kesme işlemi uygulamamanız iyi olur. Tırnak mantarı için özel olan törpülerden kullanabilirsiniz.

Tırnak Mantarı
5 (100%) 5 Oy verildi.