Touch Apple da kullanılan parmak okuma yöntemi olmaktadır. Ancak bazı durumlar da Touch çalışmayabilir. Touch sorunlarının çözülmesi için bazı uygulamaların varlığından söz edilebilir. Uygulamaların harfiyen takip edilmesi Apple’ın parmak izlerini tanımasına yeniden olanak sağlayacaktır.

Parmak İzi Algılayıcısı Hangi Modeller De Bulunmaktadır?

Parmak izi algılayıcısı Ipad Pro, iPadAir 2, iPad Mini 3 ve piyasaya sürülen daha da yeni modellerde olmak üzere Iphone 5s modelinden sonra kullanılmaya başlanmıştır.

Parmak İzi Algılayıcısının Çalışmamasına Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Islak ve kirli parmaklarla ile dokunmatiğe dokunmak cihazın parmak izini geç algılamasına sebep oluşturmaktadır. Daha da kötüsü cihazın hiç yanıt vermemesine neden olabilmektedir. Ele sürülen kremler, yağlar ile birlikte el terlemesi gibi durumlarda cihaz ne yazık ki yine talebi yanıtsız bırakabilmektedir. Sorunun bu gibi etmenlerden anlaşılmasını sağlamak adına eller temizlenmeli ve cihazın ekranı LCD suyu ve mendili ile kirinden arındırılmalıdır. Eğer cihazın cevap vermemesinde ki nedenler bunlar ise gerekli işlemin uygulanmasının ardından cihaz yeniden taleplere yanıt vermeye başlayacaktır. Cihaz dokunmatiği hala çalışmıyor ise öyleyse başka sorunların olduğu düşünülebilir. Bunun için ise Apple TouchID’yi sıfırlamak ilk yapılması gerekli işlem olarak karşımıza çıkacaktır. TouchID’nin sıfırlanmasının ardından yeniden yararlanması için bazı yollar bulunmaktadır. Bu yolların takibi ile parmak izi okuma dokunmatiği rahatlıkla yeniden ayarlanabilmektedir.

Sıfırlanan Touch ID Yeniden Nasıl Ayarlanır?

  • Cihazdan ayarlar sekmesine girilmeli ve Touch ID bölümünden sorulan parola yanıtlanmalıdır
  • Sorun yaşanan parmak izi seçilip silinmelidir.
  • Yeniden bir parmak izi eklenmelidir. Bunun için de Parmak İzi Ekle seçeneğine girilmelidir.
  • Ekranda uygulamasının yapıldığı gibi parmak dokunmatiğe oturtulmalı ve cihaz tarafından kısa süreli bir titreşim gelene kadar parmak kaldırılmamalıdır.
  • Dokunmatik böylece çalışır duruma gelecektir.
Yazıya Oy Verin..