TSE Belgesi Nasıl AlınırKısaltması TSE olan Türk Standartları Enstitüsü ülke içerisinde imal edilen ürünlerde ve hizmetlerde belirli standartlar meydana koyarak imal edilen ürünlerde veya hizmetlerde niteliği artırmayı amaçlar. Bu belgeye sahip firma TSE doğrulusunda tespit edilen ölçütlere müsait üretim yaptığını kanıtlamış olur.

TSE (Türk Standartları Enstitüsü) birçok mamul, ürün, hizmet ve usullere standart tespit etmek hedefiyle oluşturulmuş bir korumdur. Amacı ülkemizin rekabet kuvvetinü artırarak yerel ve milletlararası alanda ticaretini basitleştirmektır. TSE belgesine sahip olmanın üstünlüklerindan birtakımları tüketici gözünde itimatin sağlanması, güvenilir ürün bulunduğunun garantisinin verilmiş olması, ürünün piyasaya ulaşmasının kolaylaşması olarak sıralanabilir.

Üstünde TSE yazısı olan ürün müsait standart ve koşullar altında imal edilen bir ürün bulunduğunun göstergesidir. Üstünde TSE logosu olmayan ürün TSE standartlarında belirti edilen koşulları gerçekleştiren bir firma doğrulusunda üretilmediğinden tüketici gözünde ve piyasada rekabet kuvvetinün olmadığı manasını taşır. Hem de TSE belgesi yapımcıden tüketiciye ekonomik yaşama bir grup standartlar ve tertip getirdiğinden milli kalkınma ve nitelikli hayata tesiri yadsınamaz.

TSE belgesi için lüzumlu evraklar

Başvuru sahibi firmanın yasal statüsünü gösteren noter tasdikli belge
Başvuru sahibi firmanın temsil veya imza ytesiri tespit edilen şahıs veya kişilerin noter tasdikli imza sirküleri
Marka tescil belgesi (ürün veya ambalajı üstünde kullanıldığı biçimde)
Başvuru sahibi kuruluş ile yapımcı kuruluş değişik ise aralarında oluşturular sözleşme

Başvurunun lüzumlu evrakların tamamlanarak yapılmasının sonrası TSE yetkililerince müracaat oluşturular ürün veya firma incelenir.

TSE belgelendirme prosedürü:

Üretim yeri araştırması, üretim yerinde nitelik denetim yecildeği ve şunların süreklilığını garanti altına alan bir düzeneğinin kurulup kurulmadığının belirlenmesi,
TSE standardında belirti edilen muayene ve tecrübelerin yapılması biçimindedir.

Muayene ve kontrol neticelerinin müsait olması halinde geçerlilik zamanı bir (1) sene olan TSE müsaitluk belgesi verilir. Noter huzurunda oluşturular sözleşme ile firma belgesini alır. Süre sonucunda oluşturular incelmelerde üretim yeri ve imal edilen ürünlerde oluşturular denetimlerde olumsuzluk çıkmazsa belge zamanı uzatılır.

TSE Belgesi Nasıl Alınır?
Yazıya Oy Verin..