Günümüzde wordpress kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Bununla birlikte girilen içeriklerde çoğalıyor. Herkes girdiği içeriğin Google’da üst sıralarda çıkmasını istiyor ve bunun için seo eklentisi arıyor. Bende sizler için bildiğim SEO eklentilerini açıklamaları ile burada paylaşıyorum. Sizlerde hangisi uygunsa onu indirip kullanabilirsiniz.

  • All in one seo pack

Web sitenizde hazırladığınız konuların arama motorlarında istediğiniz konumda çıkmasını istediğinizi biliyorum. Bunun için benim önerim ve kullandığım bu eklentidir. Eklenti kullanımı basittir. Kurulumdan sonra Blogunuzla ilgili ana sayfa, başlıklar, açıklamalar gibi bölümleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Web siteniz için aranılan ve kendinizin belirlediği anahtar kelimeleri bu eklentide girebilirsiniz. WordPress sitelerde vazgeçilmezdir.

Download Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack/

  • Google XML Sitemap

Siteniz için en önemli eklentilerden birisidir. Sitenizin bir haritasını oluşturmaya yaramaktadır. Bunun sayesinde web sitenizdeki içerikleri oluşturduğunuz harita ile birlikte Webmaster Tools’a ve diğer arama motorlarına bildirip sitenizin indekslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu eklenti aktifken sitenizde herhangi bir içerik girildiğinde otomatik olarak 60sn sonra kendisini yeniler ve arama motoruna bir bildirim gönderir. Böylece sitenizdeki değişiklikler kısa sürede google’da yer alır.

Download Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/

  • SEO Friendly Images

Bu eklentide siteleriniz için olmazsa olmazlardandır. Sitenize içerik girdiğinizde genellikle kullandığınız resimler oluyor. Bu resimleri bu eklenti sayesinde arama motorlarına bildirimi yapılıyor ve Google gibi arama motorları bu resimleri de indeksliyor. Bu resimleri sitenize koyarken kesinlikle “alt” tag’ı kullanmalısınız. Çünkü görsel aramalarda o kelimelerde çıkacak ve sitenize resimlerden dahi hit çekebilirsiniz.

Download Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/seo-image/

  • WP Super Cache

Bu eklentimiz aslında SEO eklentisi olarak geçmez ama şöyle bir durum var. Bu eklenti yüksek trafik durumlarında sitenizde önbellek tutar siz değişiklik yapmadığınız sürece kullanıcılar sayfada önbellekteki siteyi görüntülemiş olur. Böylece siteniz daha hızlı açılır kullanıcılar rahat dolaşır ve Google botları sitenizi daha iyi indeksler. Sunucunuzun üzerinde bulunan yükte hafiflemiş olur. Google hızlı siteleri sever bunu unutmayın.

Download Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/wp-super-cache/

  • Automatic SEO Links

Bu eklentimizde yararlı olabilir ancak ben bunu kullanmıyorum. Yinede sizlere kısaca bahsedelim ne işe yara olduğu hakkında bilgi verelim. Eklentimiz sizlerin seçmiş olduğu kelimelerin sayfalarda ya da yazıların içerisinde bağlantı haline dönüşümünü sağlayan bir eklentidir. Böylece yazılarda birbirine site içi linkleme yapılır. SEO konusunda işinize yarayabilir. Kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Download Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/automatic-seo-links/

  • Broken Link Checker

Bu eklentimizde sizler için işe yarayan bir eklentidir. Kullanımı hakkında bilgi verecek olursan sitenizde vermiş olduğunuz bağlantılar olabilir ve bu bağlantılar bazen kırık durumda olabilir. Bu eklenti sitenizde bulunan bu tür bağlantıların durumunu kontrol etmektedir. Çünkü kırık linkler Google Amcamız tarafından sevilmez. Bu eklentide kullanılabilirler arasında yer alıyor.

Download Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/broken-link-checker/

Şuanda aklıma gelen eklentiler bunlar daha yüzlercesi var. Kullanabileceğiniz kısmını açıklamış olduk. Ama olmazsa olmaz eklentiler kesinlikle All in one seo pack ve XML Sitemap bu ikisidir. Bunların yanına SEO Friendly Images eklentisi olduğunda tadından yenmez. Kesinlikle hepsini aynı anda kullanmaya çalışmayın. Benden bukadar (:

WordPress İçin Seo Eklentileri
Yazıya Oy Verin..