Aydınlatma Ürünlerinin Dekorasyonda Önemi Nedir?

Işık göze, gözün merceğinden girer ve retinaya ulaşır. Göze ulaşan görüntü çeşitli aşamalardan geçerek beyindeki görme merkezine iletilir. Böylece görme işlemi gerçekleşmiş olur. Yani aslında biz etrafımızdakileri gözümüzle değil beynimizle görürüz. Peki ya karanlıkta yaşıyor olsaydık o zaman da görebilir miydik? Gözümüz ışık varlığında işini yapar hale gelir, karanlıkta göremeyiz veya sadece siluetler görürüz. Yani bu durum aydınlatma elemanlarının hayatımız için, günlük yaşantımızın kolaylığı için ne kadar büyük bir önem taşıdığını gözler önüne serer. Evinizi, bahçenizi veya ofisinizi dekore etmek için aydınlatma elamanlarına olan ihtiyaç yadsınamaz bir gerçek haline gelmektedir. Çünkü yaptığımız dekorasyon anca ışık yardımıyla özelliğini ve güzelliğini korur. Peki, aydınlatmanın dekorasyondaki önemi nedir?
Aydınlatma elemanları evinizde veya dekore ettiğiniz farklı bir ortamda en önemli obje konumuna gelir. Çünkü ortamda bulunan eşyaların düzeni, biçimi, rengi ancak ortamdaki aydınlatma elemanları sayesinde görülebilir. Bunun için ortam aydınlatması odaya uygun ve yeterli düzeyde olmalıdır. Mekânın ne az aydınlatılması ne çok aydınlatılması iyi değildir. Çok aydınlatmak büyük oranda göz sağlığınızı etkilerken, az aydınlatmak da eşyaların havasını bozar. Örneğin duvar kağıtlarınız düzgün seçilemez, dekorasyonda kullandığınız aksesuarlar sıradan bir görüntüye kavuşur. Ortam aydınlatması çeşitli amaçlarla yapılmaktadır. Vurgulamak için ve görev için. Örneğin severek aldığınız bir obje salonunuzda tam aydınlık bir bölgede değil. Bu yüzden görünme olasılığı düşük. Böyle bir durumda apliklerden yardım alabilir ve objenin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Masa lambaları, okuma lambaları ve abajurlar da görev aydınlatması sınıfına girerler.
Tamamıyla kendi fikir ve düşüncelerinizle dekore ettiğiniz evinizde aydınlatma elemanlarına özen göstermeli, gerekli yerlerde yeterli miktarda kullanmalısınız. Çünkü dekorasyonunuzu ışık ortaya çıkarır ve göze hoş gözükmesini sağlar. Dekorasyon yapma fikrini benimseyip işe koyulduktan sonra düzenleyeceğiniz ortamı belirlemeli, nasıl değişiklikler yapılması gerektiğini planlamalı, çeşitli aksesuarların yardımıyla ortamı değiştirmeyi ve aydınlatma elemanlarıyla da vurgu yapmayı unutmayın.

1 Yorum var
  1. ekonomik araç kiralama

    evet gerçekten bu tasarım ürünler çok güzel yazınızdan ötürü sizi tebrik ediyorum

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.