Nokia Üçüncü Çeyrekte 754 Milyon Dolar Zararda!!

Bir zamanların en çok tutan telefon markası Nokia idi. İlk çıkan Nokia markalı telefonlar günlerce konuşulur ve özellikleri bakımından o dönemin en iyisi olurdu. Ancak değişen teknoloji ile şu sıralar Nokia’nın diğer markalara yetişemediği gerçek. Eskiye oranla pazardaki payını kaybetmiş durumda artık ilk akla gelen telefon Nokia değil. Hatta Akıllı telefon dendiğinde Nokia çoğu kullanıcının aklına dahi gelmiyor. Şuan pazarda yarışını maalesef Apple ve Samsung’a kaptırmış durumda. Nokia’nın ihtişamlı zamanlarında Samsung’u gölgede bırakan Nokia şimdilerde maalesef Samsung’un gölgesinde kalmış durumda.
Sanırım bunda en büyük neden Nokia’nın işletim sisteminin eskide kalmış olması. Nokia’nın satışları düştükçe maalesef oldukça büyük zararlara maruz kalmaktadır. Nokia 2012 yılının çeyreğini maalesef önlenemeyen düşüşü ile zararla kapattı. Açıklanan raporla maalesef Nokia bu dönemi 754 milyon dolar zararla kapattı.  Aslında bu dönemde biraz azanım elde etmişti ama maalesef bu Nokia’ya yeterli gelmedi ve zarar devam etti. Şirketin kasasındaki nakit parada bu durumdan payını aldı. Şirketin kasasında bulunan 4,2 milyar Euro nakit para maalesef şuan 3,6 milyar Euro’ya düşmüş durumda.
Maalesef Nokia eski görüntüsünün çok çok altına düşüyor. Üçüncü çeyrek raporuna göre Nokia hala düşüşte satışları tepetaklak. Windows Phone 7’yi piyasaya süren Fin asıllı şirket maalesef bu telefondan da beklediğini bulamadı. Windows Phone 7 den toplam 2,9 milyon satış gerçekleştirmiş. Bir önceki çeyrekte aslında hayalleri henüz kırılmamıştı çünkü bir önceki çeyrekte satış 4 milyon civarındaydı. Kabul etmek gerekir ki Nokia akıllı telefon pazarında maalesef pasta payını kaptırdı. Nokia’nın akıllı telefon satış rakamı üçüncü çeyrek raporuna göre 6,3 milyon.
Aslında ikinci çeyrekte söylediğimiz gibi rakamlar gayet iyiyi gösteriyordu Nokia ikinci çeyrekte 10 milyon akıllı cihaz satmıştı. Ama maalesef üçüncü çeyrek Nokia’ya çok uğurlu gelmedi. Artık Nokia’nın tek umudu yeni çıkaracağı akıllı telefon Windows Phone 8 işletim sistemli Lumia 920 ve 820 ye bağlamış durumda. Onlardan oldukça iyi satışlar elde etmeyi hedefleyen Nokia hedefledikleri satış rakamına ulaşıp eski gücünü tekrar kazanmak istiyor.

2 Yorum
  1. yakından

    nokia devri kapandı kapanacak. samsung olsun iphone olsun sony olsun büyük işler çıkardılar.

  2. ismail

    yakından : nokia devri o kadar kolay kapanacak bir devir değil 🙂

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.