Yoga Nedir Ne işe Yarar

Yoga günümüzde stresi yok eden bir uygulama olarak algılanıyor bir çok insan yoga ile uğraşıyor stres bozucu ile eş anlamlı hale gelen Yoga fiziksel bir çok yarar barındırıyor mesela metabolizmanın hızını artırmaya yardımcı olur ve bu da enerji düzeylerini artırmaktadır. Yoga kişiye, vücudun işleyişinde daha bütünsel bir değişiklik getiren işe daha fazla yardımcı olmaktadır. Tantrik yoga, hatha yoga ve kundalini yoga gibi birçok yoga tekniği sağlık yararları açısından yeniden mercek altına alınıyor. Pekiyi yoga acaba sadece sağlıklı olmak için mi yapılıyor? Binlerce yıl köklü bir geçmişi olan bu uygulamayı binlerce yıl devam ettiren asıl püf noktası nedir? Yoga okulları açılıyor ve yüzlerce yıldır insanlar yoga okullarına gidiyorlar. Onların en başarılı olanları yoga ustası olarak insanlara yoga tekniklerini öğretiyor. Aklın yogası sırrın yogası bedenin yogası gibi bir çok yoga felsefesi vardır. Bazı yoga çeşitleri sadece fiziksel dinginliği sağlamaya yönelik çalışırlar bazıları ise zihinsel ve fiziksel yararlar sağlarlar. Yoga, Bir ile birlik olma amacına yönelik yapılan bir uygulamadır. Hint felsefesinde Japon ve Çin felsefelerinde Yoganın yeri çok büyüktür. Tibetliler bile bu uygulamalarla ruhsal aydınlanma yaşamak amacı içindedirler. Yoga şekil olarak Pozlar veya Asanalar gibi fiziksel duruşlardan oluşmaktadır. Bu estetik duruşların püf noktası; kanın daha fazla hücreye geçmesine olanak sağlamaktır. Böylece kan daha fazla sulanmakta ve hücreler daha çok oksijen ve besin almaktadır böylece insanlar kendilerini daha fazla zinde hissederler yoga, zihin ve bedenin güçlendirilmesine yardımcı olur, bu da zihin ve bedenin birleşmesini sağlar. Surya Namaskar, Ashtanga Yoga ve Pranayama, vücudun ve ruhun uyumuna ulaşmada ünlü yoga duruşlarından bazılarıdır.
Yoga insanların bedenine esneklik verir ruhlarına ise  maneviyat sağlar, zihin ve bedenin birliği, gevşeme teknikleri ile olur.  Vücudumuzun belli bölümlerini güçlendirmeyi hedefleyen birkaç yoga asanası da yapılmaktadır. Sırtınızı güçlendirmenize ve esnekliğini geliştirmenize yardımcı olacak yoga güçlendirici yoga hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için:
Yüz üstü uzanmak ve ayakları geriden mümkün mertebe yukarı kaldırırken ellerimizle de onları yakalamak ve bir kaç saniye bu pozisyonda durmak en iyi duruşlardan biridir. Bu duruşlardan önce mutlaka vücut ısınmalıdır. Birden bire böyle bir hareket yapmak sakatlığa yol açabilir. Basit ve sırt güçlendirici metotlardan bir diğeri de dizler üstüne çökmek ve iki eli mümkün mertebe iler doğru uzatmaktır. Sırtınız bu uygulamalarla çok gelişecektir. Yoga yararları arasında yine fiziksel yarar sağlayacak bir hareket daha var: Sırt üstü uzanın ve belden kendinizi yukarı kaldırın. Kaldırırken ellerinizle ayak topuklarınıza dokunmaya çalışın. Bir diğer yoga çeşidi de Bhujangasana yogasıdır ki bu yoga omurgayı, omuzları ve karnı güçlendirir. Ayrıca bel ağrısı ve stresi hafifletir. Bu duruş yüz üstü uzanırken kafanızı yukarıya doğru yükseltmeniz ve ellerinizle destek alarak bunu yapmanızdan ibarettir. Beliniz ve sırt kaslarınız bu şekilde çok güçlü hale gelir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.