Zaman Aşımına Uğrayan Hesap Sorgulama

Tüm dünyada gelişmekte olan teknolojik ve ekonomik şartlar insanları finans kurumları ile sürekli iş yapar duruma getirmiştir. İnsanlar artık yapmış oldukları her türlü birikimleri de güvenli bir yerde muhafaza etmek için en güvenli yer olarak bankaları görmekteler ve orada yatırım hesabı açmaktalar. Eskiden çalışanlar maaşlarını elden alırken, artık günümüzde en küçük kuruluşlar bile çalışanlarının maaşlarını bankalar üzerinden çalışanlar adına açılan hesaplara yatırarak ödemektedirler. Böylece insanlar bir şekilde banka ile ilişki kurmuş oluyorlar. Birikimlerini bankalarda muhafaza eden insanlar bazen küçük meblağlarda olsa hesapların da bir miktar para unutuyorlar. Bunun için belirli aralıklarla adınıza açtırdığınız her türlü hesabı kontrol etmekte fayda vardır.
Nasıl Öğrenilir?
Zaman Aşımına Uğrayan Hesap Sorgulama işlemleri için artık Türkiye Bankalar Birliği’nin yapmış olduğu çalışmalarla internet üzerinden online olarak sorgulama yapma ve öğrenme imkanı sunulmuştur. Zaman aşımına uğrayan hesaplar olarak genellikle on yıldan fazla zamandır hesap bulunuyor ve bu hesaplarda hiçbir işlem gözlenmemiş ise bu tür hesaplar zaman aşımına uğrayan hesaplar olarak değerlendirilir. Türkiye Bankalar Birliği bu tür hesapları ilgili kanunlara göre yılın ilk altı aylık dönemlerinde listeler halinde açıklayarak insanlara duyurur. Türkiye Bankalar Birliğinin hizmete açmış olduğu internet üzerinden sorgulamaları, isim soyadı ve banka isimleri yazarak yapabilirsiniz. Yine yayınlanan zaman aşımına uğramış hesap sorgulama listeleri yaklaşık olarak üç ay kadar askıda durur ve listelerinde isimleri bulunanların duyuru tarihinden otuz gün içerisinde hangi bankada hesapları var ise o bankaya kimlikleri ile birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir. Müracaat etmedikleri zaman bu hesaplarda bulunan bakiyeler kanun gereği TMSF’ye aktarılır.
Kimlerin Hesapları Var
Çeşitli finans kurumlarında unutulan ve zaman aşımına uğramış olan hesaplar sorgulandığında, kişisel hesaplar olduğu gibi, birçok özel kuruluşlar ile kamu kuruluşlarına da ait hesapların bulunduğu görülmüştür. Zaman Aşımına Uğrayan Hesap Sorgulama yapıldığı zaman unutulan hesap sayısı ve bu hesaplarda bulunan miktarların hiç de küçümsenemeyecek kadar çok olduğu görülmüştür. Yıl bazında değerlendirildiğinde yıllık ortalama yüz bin dolar civarında bir meblağın olduğu bilinmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.