Kredi Puanım Kaç?

Bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi puanının mutlaka öğrenilmesi ve başvurunun buna göre düzenlenmesi gerekir. Kredi Kayıt Bürosu üzerinde kayıt altında tutulan bu kredi notunu öğrenmek için farklı yöntemleri kullanabilirsiniz.
Findeks Kredi Notu Sorgulama
Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hizmete sokulan ve kişilerin finans sektöründeki durumunu bildiren bir sistemdir. Kredi notu sorgulaması için öncelikle sisteme girerek üye olmanız istenir. Sistemde bireysel ve kurumsal olmak üzere iki farklı üyelik seçeneği bulunuyor. Üyelik formlarında gerekli bilgileri girerek sisteme kayıt olabilirsiniz. Sonrasında menüden kredi notu sorgulama ile ilgili olan alana girdiğiniz zaman saniyeler içerisinde kredi notunuz sizlere iletilir. Bu sorgulama işlemi için KDV dahil olmak üzere 4 TL civarında bir ücret alınır.
SMS Kredi Notu Sorgulama
Kredi notu sorgulamasını direkt olarak cep telefonlarından mesaj yoluyla yapabilmeniz de mümkün olacaktır. Tüm mobil şebeke firmaları belirli SMS numaraları üzerinden kredi notu öğrenme şansı veriyor. Mobil şebekenizin ilgili SMS numarası üzerine TC kimlik numaranızı mesaj olarak gönderdiğiniz zaman sizlere direkt olarak kredi notunuz aktarılır. Bu işlem için de ortalama olarak 5 TL gibi bir ücret ödersiniz. Söz konusu bu ücret, cep telefonlarının TL bakiyesi üzerinden kesilir.
İnternet Kredi Sorgulama
Herhangi bir bankanın internet şubesini aktif olarak kullanan kişiler kredi notu yine 4-5 TL civarında bir ücretle öğrenebiliyor. Tüm internet bankacılığı işlemlerinde menü kısmında kredi notu sorgulaması ile ilgili olan bir alan bulunur. Bu alana girdiğiniz zaman sizlere kredi notunuz gösterilir. İnternet bankacılığı sistemlerine kaydolmak için bankanızdan kısa bir sürede şifre alabilir ve kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz.
Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek Mümkün mü?
İnternet ortamında ücretsiz kredi notu sorgulaması yaptığını iddia eden birçok farklı finans sitesi olabilir. Öncelikle kredi notu sorgulamalarının hiçbir şekilde ücretsiz yapılamadığını belirtelim. Bahsettiğimiz yöntemlerin tümü belirli bir oranda işlem ücreti alır. İnternet üzerinde ücretsiz sorgulama yapıldığını belirten sitelere bilgilerinizi girmeniz, belirli riskler teşkil ediyor. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden de herhangi bir kredi notu hizmeti verilmiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.